Acasă World Record! O femeie de 92 de ani si 65 de zile a...

Record! O femeie de 92 de ani si 65 de zile a terminat un maraton

Urmareste-ne pe Facebook pentru cele mai importante stiri

Harriette Thompson a devenit duminica, la varsta de 92 de ani si 65 de zile, cea mai batrana femeie din lume care a terminat un maraton, au anuntat organizatorii cursei de la San Diego, citati de AFP.

Nonagenara, care a participat pentru a 16-oara la cursa californiana, a terminat traseul de 42,195 km in sapte ore, 24 de minute si 36 de secunde.

„Nici eu nu am crezut ca o sa termin acest maraton. La un moment dat, eram foarte obosita. Era o panta in fata mea si am avut impresia ca trebuie sa urc un munte. Mi-am zis: ‘La varsta ta, e o nebunie'”, a spus aceasta.

Precedentul record era detinut de o alta americanca, Gladys Burrill, care a terminat la 92 de ani si 19 de zile maratonul de la Honolulu in 2010.

Harriette Thompson a alergat aceasta cursa pentru a strange fonduri pentru lupta impotriva cancerului, boala careia i-a supravietuit de doua ori.​